Dachówka ceramiczna

Gdy chcesz wybudować dom lub go wyremontować, to zadajesz sobie pytanie: czym pokryć dach? Jedną z możliwości jest dachówka ceramiczna. Jest to najstarsze i najbardziej znane pokrycie dachowe. Rzymianie ceramiczne pokrycia dachów stosują już od 2000 lat, natomiast Egipcjanie od 4000 lat. Ceramiczna dachówka jest królowa wśród pokryć dachowych, wyróżnia się naturalnym pięknem, niezawodnością i trwałością. Żywotność dachówki określa się na ponad 100 lat i w tym czasie nie straci na jakości ani wyglądzie. Dachówka naturalna jest wytwarzana z gliny

Zalety dachówki ceramicznej:

 • ogniotrwała
 • odporna na promieniowanie UV,
 • odporna na kwaśne deszcze,
 • odporna nagłe zmiany temperatury.
 • posiada niską przewodność termiczną,
 • wysoka nasiąkliwość
 • lepszy przepływ powietrza
 • jest również dobrze znana ze swojej zdolności do pochłaniania szumów,
 • nie gromadzi elektryczności statycznej,
 • większy wybór

Nowoczesne technologie powlekania płytek ceramicznych zapewniają bogaty wybór kolorów
i matowe lub błyszczące powierzchnie, jeśli jest pokryta gliną lub glazurą. Powłoka nie ma wpływu na żywotność płytek, ale może drastycznie zmienić ich wygląd. Oprócz ogromnej gamy kolorów, istnieje szeroki wybór rodzaju płytek.

Wady dachówki ceramicznej:

 • na glazurowej powłoce tworzą się nieestetyczne pęknięcia, producenci nie przyjmują reklamacji w tym zakresie, gdyż uważają to za normę,
 • każda seria może mieć inną barwę i odcień, ponieważ jest wykonywana z gliny, może być to spowodowana różnym czasem wypalania.

Pokrycia bitumiczne

Zbudowane są z kilku warstw:
- osnowy z włókna szklanego zatopionej w warstwie bitumu, warstwy bitumu która po nagrzaniu przez słońce ulega samowulkanizacji, posypki mineralnej lub z granulatu ceramicznego.

Dachówki bitumiczne są bardzo wydajnym materiałem. Jego wydajność jest tym wyraźniejsza, im bardziej skomplikowana jest bryła dachu.
Nadają się do pokrycia niemal każdego dachu bez względu na jego kąt nachylenia czy stopień skomplikowania. Najmniej odpowiednie są do dachów płaskich. Materiał jest lekki i łatwy w transporcie oraz montażu.
Są elastyczne, dlatego się je układa na sztywnym poszyciu. Dach z takim poszyciem jest sztywniejszy i solidniejszy. Na dachu są ciche nawet w największy deszcz. Z dachów pokrytych dachówką bitumiczną nigdy nie zsuwa się śnieg. Istnieją dachówki bitumiczne o różnych kształtach – np. imitujące karpiówkę lub gont oraz w jednolitych kolorach.

Blacha powlekana

Zalety blachodachówki:

Cena – dachy  kryte balachodachówką są tańsze od innych pokryć przy zakupie materiałów oraz tańszy jest koszt jej kładzenia,Ciężar – jest to pokrycie lekkie, nie wymaga solidnej więźby dachowej. Nie zmienia ono swojego kształtu i ciężaru pod wpływem wilgoci. Metr kwadratowy blachodachówki waży od 2 do 6 kg, dla porównania dachówka ceramiczna wazy od 40 do 60 kg.
Nie zarasta mchem - blachodachówki z posypką, pokryte odpowiednimi żywicami, które zawierają substancje grzybobójcze, mają przewagę nad dachówką ceramiczna że nie porastają mchem. Zapewnia to estetyczny wygląd dachu.Szeroki wybór wzorów - jest wiele rodzajów blachodachówki które wyglądem swoim do złudzenia imitują prawdziwe dachówki. Najpopularniejsze są te które przypominają pokrycia z karpiówki, esówek, czy też innych rodzajów dachówek. Istnieje również dużo większa gama kolorystyczna.

Pliki cookie pomagają nam udostępniać nasze usługi.Cookies |   Katarzyna Dorycka-chorwacja4u

© dachyElewacje 2015